עולמם של בני הבָּאגָה מגינאה

הרצאה תשיעית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 13.6.22 בשעה 10:30

מרצה: מיכאל וויס

בני הבָּאגָה הצליחו לשמר את תרבותם ואת עצמאותם בתקופה הפרה-קולוניאלית. מיקומם הפיזי בינות לביצות המוקפות בג׳ונגל העבות בגינאה הגן עליהם מציד העבדים של שכניהם המוסלמים. עם זאת, בשנת 1957 החל נגדם מסע ג׳יהאד שכלל אסלום בכפייה, ובמסגרתו נבזזו תשמישי קדושה. מפחד הפורעים המוסלמים, הוחבאו מקבץ מפסלי הבָּאגָה על ידי זקני הקהילה, והם נשמרו במסתור במשך 60 שנה. גניזה זו כוללת עבודות שהן מהחשובות והיפות ביותר של אמנות מערב אפריקה כולה. על פסלי הגניזה אשר חלקם מוצגים בתערוכה ועל פולחן בני הבָּאגָה, נשמע בהרצאה.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

עולמם הנסתר של פסלוני קוצי- עצים מאיבדאן, ניגריה

הרצאה שמינית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 9.5.22 בשעה 10:30

מרצה: יעל אשל

החל משנות ה-30 של המאה ה-20, החלו אמנים מהעיר איבדאן שבדרום מערב ניגריה ליצור פסלים קטנים מקוצים של עצים  המתארים סצנות מגוונות מחיי היום-יום של תרבות היוּרוּבָּה. אמנם הפסלים נוצרו כמזכרות לתיירים, אך מתארים בפירוט רב מנהגים, עיסוקים ופולחן של בני היורובה ומאפשרים הצצה נדירה לשגרת החיים ולנושאים שהעסיקו אותם. בהרצאה נבחן היבטים חבויים של חפצים מרתקים אלו, ונראה כיצד הם משקפים את הדינמיקה הבין-אישית, התרבותית והמגדרית בקרב היורובה. עוד ננסה להבין עד כמה התיאורים משקפים באופן אמין את התרבות המקומית ועד כמה הושפעו מקהל היעד המערבי שקנה אותם כמזכרות.

לרכישת כרטיסים לחץ כאן

פסלים ומסכות אפריקאיות: אנרגיה, כוח ורוחניות

הרצאה שביעית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 4.4.22 בשעה 10:30

מרצה: דורית שפיר

הפיסול האפריקני לא נוצר כאמנות, אלא לפולחן ולטקסים. על אף תפקידו זה, מראשית המאה ה-20 הוא השפיע על אמנות מודרנית באירופה. בהרצאה זו נדבר על פסלים ומסכות עץ אפריקניים, שהיו על פי האמונה האנימיסטית משכן לרוחות ולכוחות מאגיים. כדי לרתום את הכוחות הללו למען בני האדם, הוסיפו לפסלים ולמסכות חומרים מאגיים שנחשבו למשמעותיים יותר מהפסלים עצמם. לצד הצגת הפסלים והמסכות, נחשוף את משמעותם הסמלית של החומרים, וכיצד נעשה בהם שימוש.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

מסעות ימיים ואורחות גמלים

הרצאה שישית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 7.3.22 בשעה 10:30

מרצה: פרופ' רחל מילשטיין

השילוב של שיירות גמלים ממזרח אסיה אל הים התיכון ושייט של ציי סוחר בין הודו לעקבה יצר מארג סבוך של קשרים תרבותיים בין אסיה לים התיכון. ממלכות, דתות ומסורות תרבותיות שונות התערבבו זו בזו, השפיעו זו על זו וטיפחו היכרות עם חפצי אמנות, סגנונות וטכניקות עבודה מגוונות. חומרי גלם נדירים ואפילו בעלי חיים אקזוטיים הגיעו מארץ לארץ; מתנות דיפלומטיות, חפצים שימושיים, תבלינים ומשחקים שברו את כל הגבולות שמלכתחילה לא היו הרמטיים כמו היום. בהרצאה נראה כיצד התרבות הים-תיכונית המעורבת יצרה חפצי אמנות דומים בסגנונם, עד שקשה לעיתים לדעת היכן נוצרו החפצים ואיזה מסלול עברו.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

פאר ועוצמה אימפריאליים במרכז נתיב הסחר הטרנס-סהרי

הרצאה חמישית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 7.2.22 בשעה 10:30

מרצה: דר' דפנה שרף דוידוביץ'

העיר גָאו הממוקמת על הגדה המערבית של נהר ניז'ר שבמערב אפריקה הייתה מרכז חשובלמסחר בזהב ועיר הבירה של אימפריית סונְגְהאי, אחת האימפריות הגדולות ביותר בהיסטוריה של אפריקה, ששלטה ברוב השטחים שלאורך נהר ניז'ר בין המאות ה16-15.במוקד הרצאה זו מבנה קבר שנבנה לקראת סוף המאה ה-15 על ידי מייסד השושלת המוסלמית-סונית, אַסְכִּיָה מוחמד (1538-1443), אשר נודע כשליט רב-עוצמה. במסגרת ההרצאה נתחקה אחרי שורשי האסלאם במערב אפריקה, נלמד על שושלת סונְגְהאי ועל פעילותה לאורך נתיב הסחר הטרנס-סהרי ונעמוד על מאפייני הבנייה והסגנון האדריכלי בימיו של פטרון הקבר.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

זהב ממערב אפריקה והשפעתו על כלכלת המזרח התיכון

הרצאה רביעית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 10.1.22 בשעה 10:30

מרצה: דר' רוברט קול

מאז המאה השמינית, האסלאם שלט על אזור עצום המשתרע מהרי ההימלאיה במזרח ועד אפריקה במערב.
מערכת כלכלית גלובלית מחברת מאות ערים ונמלים על ידי מעמד סוחרים עשיר ובירוקרטיה דוברת ערבית המשרתת מיליוני צרכנים. במרכזה של המערכת הגלובלית הזאת עמד דינר הזהב. ייחודה של הכלכלה המוניטרית האסלאמית היה יכולת ההמרה המהירה והתלות בזהב. חלק גדול מזהב זה שונע ממכרות הזהב של מערב אפריקה על ידי סוחרים מוסלמים לשם הנפקת מספר עצום של מטבעות. בישראל נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מספר רב של מטבעות זהב. על כלכלת המזרח התיכון ועליהם נשמע בהרצאה.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן

זהב ושנהב: אוצרות השושלת הפאטימית

הרצאה שלישית בסדרת ההרצאות "מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב"

יום שני, 13.12.21 בשעה 10:30

מרצה: פרופ' רחל מילשטיין

השושלת הפאטימית נוסדה בצפון אפריקה והשתלטה על מצרים, פלסטין ולבנון.
במאות ה-10 עד ה-12הייתה קהיר, בירת השושלת, מרכז תרבותי ואמנותי חשוב, שהשפעתו התרבותית התפשטה על פני צפון אפריקה, מזרח אפריקה, חצי-האי ערב וארצות הלבנט. בשל מיקומה, אל קהיר הגיעו זהב, בדולח הסלע (קריסטל), שנהבים וקורות עץ משובח. כותנה מצרית משובחת, יחד עם מסורת אריגה אמנותית של קהילות קופטיות, העמידה את קהיר בשורה הראשונה של ייצור בדים יקרי ערך.
בהרצאה נשמע על כל אלה וגם על משפחות של סוחרים יהודיים שסחרו בסחורות נדירות וחפצים יקרי ערך בין הודו לאירופה ותועדו במסמכי הגניזה הקהירית.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן